image1 image2 image3

sama waga Nieruchomości zabudowane, a scalenie gruntów

mgr A Pięta apl radcowski

mgr Agnieszka Pięta | 05.06.2023 | Aplikant radcowski

W celu stworzenia korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, a także w celu racjonalnego ukształtowania rozłogów gruntów, dostosowania granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu, właściwy miejscowo Starosta może przeprowadzić na określonym terenie postępowanie w sprawie scalenia gruntów. Czy w tym postępowaniu możliwe jest objęcie scaleniem także nieruchomości zabudowanych i co w takim wypadku dzieje się z budynkami, znajdującymi się na takiej nieruchomości? Odpowiedź na te pytania postaramy się przedstawić w poniższym tekście.

Wydzielenie gruntów zabudowanych tylko za zgodą właściciela

Zasadą w postępowaniu scaleniowym jest, że wydzielenie gruntów zabudowanych, w wyniku scalenia gruntów innemu uczestnikowi scalenia jest dopuszczalne tylko za zgodą tego uczestnika scalenia oraz za zgodą dotychczasowego właściciela i tylko pod warunkiemrozbiórki lub przeniesienia przez dotychczasowego właściciela zabudowań w oznaczonym terminie, albowyrażenia zgody przez dotychczasowego właściciela na dokonanie rozliczenia wartości zabudowań w gotówce lub w innej formie.

Forma wyrażenia zgody

Z uwagi na fakt, że dopuszczalność wydzielenia gruntów zabudowanych w postępowaniu scaleniowym innemu uczestnikowi scalenia jest obwarowana w ustawie o scaleniu i wymianie gruntów tak rygorystycznymi, jak wskazane powyżej, warunkami, w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że zgoda ta nie może zostać wyrażona jedynie w sposób domniemany. Jak wskazano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach  z 11.01.2018 r.,II SA/Ke 757/17, zgoda na scalenie zabudowanych nieruchomości nie może być domniemana i musi być udzielona wyraźnie, ustnie lub na piśmie, przy czym ustne wyrażenie zgody powinno być utrwalone w protokole włączonym do akt sprawy. Stanowisko takie zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w treści wyroku z 25.09.2013 r., II SA/Rz 441/13.

Konsekwencje braku zgody

Wydzielenie przez organ prowadzący postępowanie scaleniowe gruntu zabudowanego innemu uczestnikowi scalenia bez jednoczesnego uzyskania wyraźnej zgody na takie działanie zarówno przez dotychczasowego, jak i „nowego” właściciela takiego gruntu, może zostać uznane za naruszenie przepisów ustawy o scaleniu u wymianie gruntów, a tym samym - jeżeli właściwy starosta zatwierdzi projekt scalenia pomimo braku takiej zgody - może stać się podstawą wniesienia odwołania do wojewody.

Nie tylko odwołanie

Niezależnie od możliwości podniesienia w odwołaniu od decyzji starosty zarzutu braku uzyskania zgody na scalenie gruntów zabudowanych, warto wyrazić swój sprzeciw co do przyjęcia takiego rozwiązania jeszcze w toku trwania postępowania scaleniowego. Należy bowiem pamiętać, że w terminie 14 dni od dnia okazania uczestnikowi projektu scalenia, niezadowolony z rozwiązań przyjętych w projekcie uczestnik może zgłosić staroście zastrzeżenia. Skorzystanie z tej możliwości zwiększa zatem szanse uczestnika na zmianę projektu scalenia w sposób dla niego korzystny, bez konieczności późniejszego zaskarżania decyzji starosty do wojewody.

Powyższy tekst jest artykułem publicystycznym i nie stanowi porady prawnej.

Problematyka prawnej regulacji prowadzenia gospodarstw rolnych jest jedną ze specjalizacji naszej kancelarii.

Jeżeli napotkałeś na problemy w tej dziedzinie - jesteśmy gotowi, aby je rozwiązać.

Skorzystaj z naszego doświadczenia - skontaktuj się z nami.