image1 image2 image3

sama waga Obowiązki posiadacza zwierząt egzotycznych

mgr Agnieszka Pięta | 14.07.2023 | Aplikant radcowski

 obowiązki właściciela zwierząt egzotycznych

freeimages.com

Zasady obrotu, handlu i sprawowania opieki nad zwierzętami domowymi są, co do zasady, w polskim porządku prawnym sprecyzowane w sposób dość jasny i niebudzący wątpliwości. Regulacje w tym zakresie polski ustawodawca zawarł przede wszystkim w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zaś obowiązek regulacji niektórych kwestii, związanych z określeniem zasad utrzymywania zwierząt domowych, został przez prawodawcę przekazany ustawodawcy lokalnemu - i tak obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku określa rada gminy, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na jej terenie.

Czy te same zasady będą miały zastosowanie do posiadacza zwierząt dzikich, objętych ochroną, które są przez niego utrzymywanie jak zwierzęta domowe? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zasady obrotu zwierzętami egzotycznymi, pochodzącymi spoza Unii Europejskiej

Istnieje pewna kategoria zwierząt dzikich, zagrożonych wyginięciem (nazywanych często zwierzętami egzotycznymi), które są objęte działaniem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (tak zwana Konwencja CITES). Gatunki takich zwierząt (obok gatunków roślin, zagrożonych wyginięciem), zostały ujęte w trzech załącznikach do Konwencji. Konwencja CITES wprowadziła reglamentację handlu takimi gatunkami zwierząt (przy czym przez handel Konwencja rozumie eksport, reeksport, import i sprowadzanie z morza) co oznacza w praktyce, że posiadacz zwierząt egzotycznych, zanim sprowadzi je na teren Polski, powinien się upewnić, czy w stosunku do tych gatunków nie istnieje wymóg pozyskania zezwolenia na import, eksport, świadectwa reeksportu, bądź świadectwa sprowadzenia z morza (ewentualnie dokumentów zastępujących powyższe zezwolenia, określone w Konwencji CITES).

Obrót i handel zwierzętami egzotycznymi w świetle prawodawstwa unijnego

Posiadacz zwierząt egzotycznych, przed sprowadzeniem ich na teren Polski, powinien (poza ustaleniem, czy takie działania wymaga pozyskania zezwolenia na eksport, import lub sprowadzenie z morza według Konwencji CITES) także upewnić się, czy taki obrót określonymi gatunkami zwierząt nie narusza przepisów ustawodawstwa unijnego w zakresie regulacji handlu zwierzętami egzotycznymi - przede wszystkim przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, które przewiduje zasady wprowadzania na teren Unii zwierząt egzotycznych i handlu nimi w sposób znacznie bardziej rygorystyczny, niż Konwencja CITES.

Czytaj więcej...