image1 image2 image3

sama waga Kto jest stroną postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego?

mgr Agnieszka Pięta | 31.05.2023 | Aplikant radcowski

pozwolenie wodnoprawne strona postępowania 

freeimages.com

Prawidłowe ustalenie kręgu stron postępowania administracyjnego jest jednym z fundamentalnych obowiązków organu administracji publicznej, który prowadzi to postępowanie. Podstawowe zasady dokonywania oceny w przedmiocie tego, kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym, określa kodeks postępowania administracyjnego. W niektórych rodzajach postępowań administracyjnych jednak,  przysługiwanie określonej osobie statusu strony powinno być oceniane według przepisów szczególnych. Do takich postępowań należy między innymi postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego.

Strony postępowania inne, niż wnioskodawca

Sposób ustalania kręgu stron postępowania o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, wyznacza treść art. 401 ust. 1 ustawy Prawo wodne. W myśl powołanego przepisu, stroną postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń wodnoprawnych jest wnioskodawca oraz podmioty, na które będzie oddziaływać zamierzone korzystanie z wód, lub podmioty znajdujące się w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych. Pomimo, że ustawa nie precyzuje, jak należy rozumieć w tym wypadku pojęcie oddziaływania, to w pewnym stopniu znaczenie tego pojęcia zostało dookreślone w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jak zatem należy to pojęcie rozumieć w świetle orzecznictwa?

Wystarczające chociażby pośrednie oddziaływanie na nieruchomość

Co do zasady, składy orzekające sądów administracyjnych w sprawach, dotyczących ustalania kręgu stron postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego, opowiedziały się za szerokim rozumieniem pojęcia oddziaływania na inne podmioty przez zamierzone korzystanie zakładu z wód lub w zasięgu planowanych do wykonania urządzeń wodnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zaprezentował w tym zakresie stanowisko, zgodnie z którym „aby przesłanka pozostawania nieruchomości w zasięgu oddziaływania planowanej inwestycji została spełniona, nie jest konieczne ustalenie, że planowane nadsypanie terenu faktycznie, realnie i bezpośrednio będzie oddziaływać na daną nieruchomość, bowiem wystarczające jest ustalenie, że planowane prace mogą choćby pośrednio oddziaływać na daną nieruchomość sąsiednią lub jej część” - Wyrok WSA w Rzeszowie z 9.06.2021 r., II SA/Rz 269/21 (tak również Wyrok WSA w Rzeszowie z 8.01.2019 r., II SA/Rz 673/18).  Z powyższego wynika zatem, że podmioty pozostające w obszarze oddziaływania korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych to te podmioty, na które to korzystanie lub urządzenie będzie wpływać chociażby w sposób pośredni.

Czytaj więcej...