image1 image2 image3

sama waga Pozwolenie wodnoprawne, a koszty utrzymania urządzenia wodnego - jak określa się ich wysokość, ile mogą maksymalnie wynosić?

mgr Agnieszka Pięta | 07.07.2023 | Aplikant radcowski 

koszty utrzymania urządzenia wodnego 

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach tego urządzenia.Właścicielem urządzenia wodnegojest przy tymten podmiot, na gruncie którego znajduje się określone urządzenie wodne w myśl zasady, że części składowe gruntu dzielą jego los prawny.
Czy w związku z tym inna, niż właściciel urządzenia wodnego osoba może zostać zobowiązana do uczestniczenia w kosztach utrzymania urządzenia wodnego? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? W jakich sytuacjach jest to możliwe i w jaki sposób należy taki obowiązek egzekwować?

Podmioty uczestniczące w kosztach utrzymania urządzenia wodnego

Ustawa Prawo wodne przewiduje zasadę, zgodnie z którą w kosztach utrzymywania urządzeń wodnych uczestniczy ten, kto odnosi z nich korzyści. Dotyczy to między innymi korzyści, związanych z ochroną przed powodzią lub suszą, żeglugą, poborem wód, energetycznym wykorzystaniem urządzeń wodnych, wprowadzaniem ścieków lub odprowadzaniem wody do urządzeń wodnych oraz innych usług wodnych, a także działalności gospodarczej, związanej z wykorzystaniem urządzeń wodnych do celów rekreacyjnych, z wyłączeniem działalności wykonywanej przez uprawnionych do rybactwa.

Korzyść nie oznacza zysku

Na temat korzyści, odnoszonych z działania urządzenia wodnego, które mogą stanowić podstawę do zobowiązania podmiotu odnoszącego takie korzyści do partycypacji w kosztach utrzymania urządzenia wodnego, wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w treści wyroku z dnia 24.06.2022 r., II SA/Gl 1460/21. NSA wskazał wówczas, że nie chodzi tu o "korzyści" w znaczeniu ekonomicznym - skoro bowiemurządzeniem wodnym (art. 16 pkt 65 ustawy) jest urządzenie lub budowla służąca do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, to "korzyścią" jest tu efekt, jaki przynosi funkcjonowanie danego urządzenia (ukształtowanie zasobów wodnych). Z powyższego poglądu, jaki wyraził NSA, wynika zatem, że odnoszenie korzyści w rozumieniu art. 188 prawa wodnego nie jest równoznaczne z uzyskiwaniem zysku, a tym samym wystarczającą przesłanką do zobowiązania określonego podmiotu do partycypacji w kosztach utrzymania urządzenia wodnego jest wykazanie, że funkcjonowanie określonego urządzenia wodnego „ułatwia” korzystanie z zasobów wodnych lub kształtowanie ich podmiotom innym, niż tylko właściciel urządzenia.

Czytaj więcej....