image1 image2 image3

sama waga Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia przy pogryzieniu przez psa, którego skutkiem jest zeszpecenie. Operacja plastyczna na koszt właściciela zwierzęcia

mgr Agnieszka Pięta | 20.03.2023 | Aplikant radcowski

 zeszpecenie pogryzienie przez psa operacja plastyczna

freeimages.com

Co do zasady, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. Oznacza to, że w razie pogryzienia osoby trzeciej przez psa, obowiązek naprawienia wynikłej z tego zdarzenia szkody majątkowej, bądź zapłaty poszkodowanemu takim zdarzeniem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę zazwyczaj (za wyjątkiem zaistnienia sytuacji wyłączających odpowiedzialność właściciela psa, które jednak należą do rzadkości) będzie spoczywał na właścicielu tego zwierzęcia. Jakie są granice obowiązku naprawienia szkody albo zapłaty zadośćuczynienia w przypadku takiego rodzaju pogryzienia, którego skutkiem jest zeszpecenie osoby poszkodowanej wskutek pogryzienia? Czy osoba pogryziona przez psa może żądać od jego właściciela zwrotu kosztów operacji plastycznej? Na wyżej postawione pytania spróbuję odpowiedzieć w poniższym tekście.


Rekompensata za doznaną krzywdę

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że naprawienie przez właściciela psa, który pogryzł inną osobę, szkody wyrządzonej tej osobie ogranicza się do roszczeń o charakterze majątkowym. Niezależnie jednak od powyższego, osoba poszkodowana w określonych okolicznościach może również żądać od właściciela psa zapłaty na jej rzecz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Chodzi tu zarówno krzywdę ujmowaną jako cierpienie fizyczne (ból i inne dolegliwości), jak i cierpienie psychiczne (ujemne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia). Ponadto, jak podkreśla się w orzecznictwie sądowym, zadośćuczynienie obejmuje cierpienia zarówno już doznane, jak i te, które wystąpią w przyszłości. Ma więc ono charakter całościowy i powinno stanowić rekompensatę za całą krzywdę doznaną przez poszkodowanego. Co zatem może obejmować kwota zadośćuczynienia za krzywdę, związaną z pogryzieniem przez psa i w jaki sposób sąd może ustalić jej wysokość?


Okoliczności brane pod uwagę przez sąd przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia

Nie istnieją z góry określone reguły zasady ustalania przez sąd wysokości zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z pewnością sąd - dokonując ustalenia takiej kwoty - powinien mieć na uwadze rozmiar i intensywność krzywdy, jakiej doznał poszkodowany zdarzeniem wywołującym szkodę oraz konieczność jej zrekompensowania mając jednak na uwadze, że zapłata zadośćuczynienia nie może doprowadzić do nadmiernego i nieuzasadnionego wzbogacenia pokrzywdzonego.

Czytaj więcej...