image1 image2 image3

sama waga Pogryzienie przez psa - odpowiedzialność karna właściciela za nieprawidłowy nadzór nad zwierzęciem

mgr Agnieszka Pięta | 05.07.2022 | Aplikant radcowski

 odpowiedzialność karna za pogryzienie

freeimages.com
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę spoczywa - co do zasady - na tym, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje. Na wyłączenie tej odpowiedzialności nie ma wpływu okoliczność, że zwierzę zabłąkało się lub uciekło – regulacje kodeksu cywilnego wprowadzają bowiem domniemanie winy w nadzorze nad zwierzęciem, które jest w praktyce trudne do obalenia.

Wyżej wyrażone zasady prawa cywilnego nie pozostają bez wpływu na istnienie i zakres odpowiedzialności karnej właściciela psa za pogryzienie innej osoby przez zwierzę – w takim wypadku bowiem również obciąża właściciela psa domniemanie winy w nadzorze, którego nieobalenie może doprowadzić do przypisania mu odpowiedzialności karnej za spowodowany pogryzieniem uszczerbek na zdrowiu innej osoby.

Przestępstwo spowodowania uszczerbku na zdrowiu

Zgodnie z art. 156§1 kodeksu karnego, kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Kto powoduje natomiast uszczerbek na zdrowiu inny, niż opisany powyżej (średni uszczerbek na zdrowiu), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli zaś rozstrój zdrowia trwa nie dłużej niż 7 dni (lekki uszczerbek na zdrowiu), sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj więcej...