image1 image2 image3

sama waga Rejestracja zwierząt egzotycznych - kto, kiedy i w jaki sposób powinien jej dokonać?

mgr Agnieszka Pięta | 21.07.2023 | Aplikant radcowski

 egzotyczne zwierzęta domowe a prawo

freeimages.com

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, posiadacz żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. Rejestr, o którym mowa powyżej, prowadzi starosta, właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenie ich hodowli.

Powstanie obowiązku wpisu do rejestru

Obowiązek wpisu zwierzęcia, objętego ochroną, do rejestru, a także obowiązek wykreślenia zwierzęcia z takiego rejestru, powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę państwa, wejścia w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.

Konsekwencje przekroczenia terminu

Termin na zgłoszenie zwierzęcia do rejestru, o którym mowa powyżej, ma jednak (jak wskazuje się w doktrynie) charakter jedynie instrukcyjny i w związku z tym jego niezachowanie nie skutkuje brakiem możliwości dokonania wpisu do rejestru z datą późniejszą. Należy jednak pamiętać o tym, że posiadaczowi zwierzęcia egzotycznego, który dokona jego rejestracji z przekroczeniem zakreślonego w ustawie o ochronie przyrody, czternastodniowego terminu, grozi odpowiedzialność za wykroczenie, określone w art. 127 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym kto umyślnie nie zgłasza do rejestru, o którym mowa w art. 64 ust. 1, posiadanych lub hodowanych zwierząt, podlega karze aresztu albo grzywny.

Czytaj więcej...