image1 image2 image3

sama waga Ustawa o Centralnym Azylu dla Zwierząt wejdzie w życie już 1 stycznia 2024 r. - co warto o niej wiedzieć?

mgr Agnieszka Pięta | 04.10.2023 | Aplikant radcowski

 Centralny Azyl dla Zwierząt

freeimages.com

Już 1 stycznia przyszłego roku, wejdzie w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o Centralnym Azylu dla Zwierząt, który ma funkcjonować w Warszawiance, w gminie Lesznowola. Jakie są główne założenia tej ustawy i co warto o nich wiedzieć?

Dla jakich zwierząt został utworzony Centralny Azyl?

Tworząc instytucję Centralnego Azylu dla Zwierząt, ustawodawca miał na celu stworzenie miejsca, do którego będą mogły trafić przede wszystkim chronione (zarówno na podstawie prawa krajowego, jak i międzynarodowego, w tym Konwencji CITES) gatunki zwierząt, jak również zwierzęta gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, czy inwazyjne gatunki obce.  Te zwierzęta będą mogły być w Centralnym Azylu czasowo przetrzymywane (na przykład w razie ich przekazania przez służbę celną), poddawane kwarantannie, czy znakowane.

Warunki i forma przyjęcia zwierzęcia do Centralnego Azylu

Aby zwierzę mogło zostać przyjęte do Centralnego Azylu dla zwierząt, zgodę na takie przyjęcie musi wyrazić Dyrektor Centralnego Azylu dla Zwierząt. Zgoda taka może być udzielona wyłącznie wówczas, gdy istnieje możliwość zapewnienia w Centralnym Azylu właściwych warunków przetrzymywania i opieki, odpowiadających potrzebom biologicznym zwierzęcia, mających wpływ na jego zdrowie i dobrostan, a także w razie konieczności poddania zwierzęcia kwarantannie lub izolacji, o ile pozwala na to bieżące obłożenie Centralnego Azylu umożliwiające zachowanie jego przepustowości i operacyjności oraz nie zagraża to przekroczeniu limitu wydatków. W razie uznania, że te warunki są spełnione, Dyrektor, zamiast decyzji administracyjnej, wydaje protokół przyjęcia. Odmowa przyjęcia zwierzęcia do Centralnego Azylu, następuje natomiast w formie protokołu odmowy.

Czytaj więcej...