image1 image2 image3

sama waga Kontrola Inspekcji Weterynaryjnej - jakie uprawnienia ma podmiot kontrolowany?

mgr Agnieszka Pięta | 23.02.2023 | Aplikant radcowski

kontrola Inspekcji Weterynaryjnej 

freeimages.com
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej przyznaje pracownikom Inspekcji, a także innym, wyznaczonym do tej czynności na podstawie przepisów ustawy osobom, uprawnienie do podejmowania czynności kontrolnych w stosunku do przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie objętym nadzorem weterynaryjnym. Postępowanie kontrolne, o którym mowa, jest postępowaniem o charakterze swoistym, co oznacza, że nie podlega rygorom określonym w kodeksie postępowania administracyjnego (w zakresie reguł prowadzenia postępowania administracyjnego), ani zasadom przeprowadzenia kontroli działalności przedsiębiorców, jakie zostały przewidziane w treści ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców.

Niezależnie od powyższego, wyniki postępowania kontrolnego przeprowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną są istotne, ponieważ stanowią podstawę do późniejszego wydania decyzji administracyjnej, między innymi w przedmiocie nałożenia na przedsiębiorcę kary pieniężnej w związku z nieprzestrzeganiem wymagań weterynaryjnych.
Z tej przyczyny, w poniższym tekście zostaną opisane wybrane prawa i obowiązki podmiotu poddawanego kontroli na podstawie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, które mogą okazać się pomocne przy kwestionowaniu przez podmiot kontrolowany ustaleń, dokonanych podczas kontroli.


Wyłączenie stosowania ustawy prawo przedsiębiorców

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że istotnym dla wskazania, jakie uprawnienia i obowiązki posiada podmiot kontrolowany podczas czynności kontrolnych dokonywanych przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej jest fakt, że taki podmiot nie może korzystać z pewnych udogodnień, jakie kontrolowanym przedsiębiorcom co do zasady zapewniają przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - prawo przedsiębiorców. Wskutek tego, postępowanie kontrolne prowadzone przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, pod pewnymi względami może być oceniane jako bardziej rygorystyczne, niż „zwykłe” postępowanie kontrolne, jakiemu jest obowiązany poddać się przedsiębiorca, którego działalność nie podlega nadzorowi weterynaryjnemu.

Czytaj więcej...