image1 image2 image3

sama waga Skreślenie zakładu z ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt – kiedy Okręgowa Izba Lekarsko – Weterynaryjna musi to zrobić?

mgr Agnieszka Pięta | 04.09.2022 | Aplikant radcowski

 lekarz weterynarii gabinet ewidencja

Zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej, wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług. Prowadzenie takiego zakładu stanowi natomiast działalność regulowaną, która jest możliwa do podjęcia dopiero po uzyskaniu wpisu zakładu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt. Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt przewiduje wypadki, w których możliwe jest uzyskanie wpisu do ewidencji ale także takie, w których Okręgowa Izba Lekarsko – Weterynaryjna wykreśla, bądź może wykreślić zakład leczniczy dla zwierząt z ewidencji zakładów. Co w takiej sytuacji powinna zrobić osoba prowadząca zakład?

Możliwość wykreślenia zakładu dla zwierząt z ewidencji

Okręgowa Izba Lekarsko - Weterynaryjna, w pewnych przypadkach wskazanych w ustawie, może – wedle własnych kompetencji i według własnego uznania – wykreślić zakład dla zwierząt z ewidencji, bądź (pomimo zaistnienia pewnych uchybień), tego nie robić. Do sytuacji, których zaistnienie upoważnia Izbę do skreślenia zakładu z ewidencji, lecz nie obliguje jej do wydania takiego rozstrzygnięcia, należą między innymi: zaprzestanie spełniania przez zakład wymogów, które były podstawą dokonania wpisu zakładu do ewidencji, czy też naruszanie – działalnością zakładu – przepisów ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko- weterynaryjnych. Ustawodawca przewidział jednak znaczne szersze spektrum przypadków, które obligują Izbę do wykreślenia zakładu z ewidencji.

  

Obligatoryjne skreślenie zakładu dla zwierząt z ewidencji

Poza powyższymi – mającymi charakter fakultatywny – sytuacjami upoważniającymi Izbę do skreślenia zakładu z ewidencji, istnieją również sytuacje, których zaistnienie aktualizuje obowiązek Izby dokonania skreślenia. Wśród nich są między innymi: świadczenie usług weterynaryjnych przez osoby nieuprawnione do ich świadczenia, dokonanie wpisu do ewidencji z naruszeniem prawa, czy też pozbawienie prowadzącego zakład, prawa do wykonywania zawodu.

Czytaj więcej...