image1 image2 image3

sama waga Czy można odstąpić od umowy sprzedaży zwierzęcia?

mgr Agnieszka Pięta | 12.02.2022 | Aplikant radcowski

rezygnacja ze sprzedaży zwierzęcia wady zwierzęcia 

freeimages.com
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” - tak brzmi generalna zasada, wprowadzona przez ustawodawcę już do wstępnej części ustawy o ochronie zwierząt. Z powyższego wprost wynika, że zwierzę rzeczą nie jest. Niemniej jednak, w dalszej części ustawy czytamy, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.


Czy wobec tego do umowy sprzedaży zwierzęcia, będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej?


Uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi za wady zwierząt

Ustawa o ochronie zwierząt nie reguluje zagadnienia umowy sprzedaży zwierzęcia – co oznacza, że odpowiednie zastosowanie mają w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego, regulujące umowę sprzedaży. Przepisy te stanowią natomiast, że jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz na wolną od wad albo wadę usunie. Należy mieć przy tym mieć jednak na uwadze, że skorzystanie z roszczenia wymiany zwierzęcia na rzecz wolną od wad budzi kontrowersje w orzecznictwie. Zwierzę bowiem – z uwagi na swoje indywidualne cechy oraz status istoty żyjącej, zdolnej do odczuwania cierpienia – nie może być traktowane na równi z rzeczą oznaczoną jedynie co do gatunku, którą można bez problemu wymienić na inną, taką samą rzecz. Odpowiednie stosowanie przepisów o rękojmi do zwierząt nakazuje uwzględniać jego zindywidualizowany charakter. W związku z powyższym, wymiana zwierzęcia na inne zwierzę wolne od wad zdaje się być wysoce wątpliwa. Nie oznacza to jednak, że wykluczony jest jego zwrot w ramach odstąpienia od umowy.

Czytaj więcej...