image1 image2 image3

sama waga Naruszenie stosunków wodnych, a pojęcie gruntów sąsiednich w rozumieniu art. 234 ust. 3 prawa wodnego

mgr A Pięta apl radcowski

mgr Agnieszka Pięta | 10.06.2024 | Aplikant radcowski

 

Przepis art. 234 ust. 3 ustawy prawo wodne przewiduje - w razie spowodowania przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na tym gruncie, która szkodliwie wpływa na grunty sąsiednie - możliwość nakazania właścicielowi tej nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, z urzędu lub na wniosek, przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Jednocześnie, ustawa prawo wodne nie zawiera definicji gruntu sąsiedniego. Jak zatem należy rozumieć to sformułowanie i jakie podmioty mogą skutecznie domagać się - w razie wystąpienia szkody na ich gruncie - ochrony na podstawie art. 234 ust. 3 prawa wodnego?

Grunty sąsiednie, a grunty bezpośrednio sąsiadujące

Próbę doprecyzowania pojęcia „gruntów sąsiednich” już pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy prawo wodne i zawartego tam, w przepisie art. 29 ust. 1, zakazu zmiany stanu wód na gruncie ze szkodą dla gruntów sąsiednich, podjęto w orzecznictwie sądów administracyjnych, gdzie przyjęto, że chodzi w tym wypadku o grunty sąsiednie, a nie sąsiadujące bezpośrednio z działkami podmiotu, który dopuszcza się zmiany stanu wody na gruncie. Taki pogląd został wyrażony między innymi wyroku WSA w Poznaniu z 23.08.2018 r., II SA/Po 322/18, wyroku WSA w Rzeszowie z 14.11.2017 r., II SA/Rz 764/17, wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 6.08.2015 r., II SA/Go 377/15; Wyrok WSA w Białymstoku z 10.06.2014 r., II SA/Bk 265/13 oraz wyroku WSA w Gliwicach z 27.08.2012 r., II SA/Gl 556/12. Konsekwencją przyjęcia tego poglądu jest zatem wniosek, że obecnie obowiązujący przepis art. 234 ust. 3 prawa wodnego nie ma zastosowania jedynie w wypadku, gdy zmiana stanu wody na gruncie powstaje na określonej nieruchomości, a w związku z jej powstaniem zostaje wyrządzona szkoda na działce stykającej się bezpośrednio z tą nieruchomością, ale również wtedy, kiedy nieruchomość, na której powstała zmiana stanu wód na gruncie, a nieruchomość, na której powstała szkoda nie stykają się bezpośrednio i są przedzielone innym pasem gruntu.

 prawo wodne 3

freeimages.com

Kto może wnioskować o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych na gruncie?

Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych, „Beneficjariuszem zakazu zmian stanu wody na gruncie jest władający gruntem sąsiednim, którym - w braku dodatkowego kwantyfikatora ustawowego - będzie każdy legitymujący się jakimkolwiek tytułem prawnym do rzeczonej nieruchomości gruntowej, tj. (współ)właściciel, użytkownik wieczysty, uprawniony z ograniczonego prawa rzeczowego (użytkownik), czy wreszcie czerpiący swe uprawnienie ze stosunku zobowiązaniowego, innymi słowy każdoczesny posiadacz samoistny, jak również zależny.” - Wyrok WSA w Olsztynie z 17.07.2018 r., II SA/Ol 402/18. Każdy z wyżej wymienionych podmiotów jest zatem uprawniony do tego, aby w razie wystąpienia na jego gruncie szkody, spowodowanej zmianą stanu wód na gruncie, złożyć do właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych na gruncie oraz domagać się nałożenia na właściciela gruntu, na którym doszło do naruszenia stosunków wodnych na gruncie, obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego, bądź wykonania urządzeń zapobiegających szkodom - nawet jeżeli nie jest właścicielem działki bezpośrednio sąsiadującej z nieruchomością, na której doszło do zmiany stanu wód na gruncie.

Czy warto składać wniosek o wszczęcie postępowania?

Warto pamiętać, że naruszeniem stosunków wodnych na gruncie może być zarówno zmiana kierunku odpływu wód opadowych, jak i intensyfikacja ich spływu na grunty sąsiednie. Jeżeli zatem doszło do takiej zmiany na jednej z nieruchomości sąsiednich, a skutkiem tego jest wyrządzenie szkody na naszym gruncie, warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych na gruncie. Organ prowadzący to postępowanie, w razie stwierdzenia, że do naruszenia doszło, ma bowiem dość szeroki zakres możliwości nakazania właścicielowi działki, na której doszło do naruszenia, wykonania takich działań, które doprowadzą do odwrócenia zaistniałej sytuacji.

 

Powyższy tekst jest opracowaniem publicystycznym i nie stanowi porady prawnej.

Prawo wodne jest wiodącą specjalizacją naszej kancelarii - z powodzeniem reprezentujemy Naszych Klientów w sprawach o naruszenie stosunków wodnych.

Jeżeli napotkałeś problemy związane z naruszeniem stanu wody na Twojej nieruchomości, lub też zarzuca Ci się naruszenie stosunków wodnych - skorzystaj z naszego doświadczenia - skontaktuj się z nami.

 

Przeczytaj inne nasze artykuły dotyczące naruszenia stanu wody na gruncie - czyli co między innymi napisaliśmy o naruszeniu stosunków wodnych: