Metraż lokalu mniejszy niż w umowie deweloperskiej - co może zrobić nabywca?
mgr Agnieszka Pięta | 08.05.2024 | Aplikant radcowski
Poniższy tekst powstał w ramach cyklu artykułów: Problemy z realizacją umowy deweloperskiej
Jak wynika z orzecznictwa sądów powszechnych, co do zasady metraż lokalu w umowie deweloperskiej powinien zostać określony precyzyjnie. Nie można w tym zakresie stosować „widełek” albo określenia procentowego, dopuszczalnego możliwego odchylenia od przyjętej w umowie wielkości, zwłaszcza, jeśli to odchylenie wynosi więcej, niż ok. 2% powierzchni lokalu. Co zatem może zrobić nabywca, gdy w umowie deweloper proponuje zawarcie postanowienia, w którym dopuszcza się możliwość zaistnienia stosunkowo dużej różnicy pomiędzy metrażem lokalu określonym w umowie deweloperskiej, a metrażem, jaki lokal będzie rzeczywiście miał po jego wybudowaniu?
Etap przedkontraktowy
Przede wszystkim, warto już na etapie negocjowania z deweloperem warunków umowy deweloperskiej zwrócić uwagę na to, czy w projekcie umowy znajdują się zapisy dotyczące ewentualnego zbyt dużego lub zbyt małego metrażu lokalu (w stosunku do umówionej powierzchni). Nabywca na tym etapie powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie jest dopuszczalne w umowie odchylenie wartości powierzchni lokalu od powierzchni zakładanej, czy zmiana powierzchni wiąże się z korektą ceny i czy - w razie przewidzenia dużej, dopuszczalnej zmiany wielkości powierzchni - umowa przewiduje uprawnienie dla nabywcy odstąpienia od umowy.
![]() |
freeimages.com
Etap trwania umowy
Jeżeli umowa deweloperska zostanie zawarta przez nabywcę pomimo, że zawiera niekorzystne dla niego postanowienia dotyczące powierzchni lokalu, w pewnych wypadkach nabywca, który jednocześnie jest konsumentem, będzie mógł domagać się uznania takiego postanowienia za niedozwolone. Postanowienia niedozwolone nie wiążą bowiem nabywcy lokalu.
Etap po odbiorze mieszkania
Jeżeli nabywcy nie udałoby się skorzystać z żadnego z dwóch wyżej wskazanych rozwiązań, a nadto nie ustaliłby z deweloperem korekty ceny podczas zawierania umowy przenoszącej własność albo zauważyłby różnice w metrażu dopiero po odebraniu lokalu, powinien rozważyć wystąpienie przeciwko deweloperowi z roszczeniem o obniżenie ceny.
Przed podjęciem decyzji o wystąpieniu z takim żądaniem, nabywca powinien jednak ustalić, czy w jego sytuacji istnieją szanse powodzenia takiego roszczenia. Dokonanie takiego ustalenia co do zasady będzie możliwe dopiero po dokładnym przeanalizowaniu umowy deweloperskiej i po zestawieniu jej treści z okolicznościami konkretnego przypadku.
Powyższa publikacja ma charakter publicystyczny i nie stanowi porady prawnej.
Specjalizujemy się w prawie budowlanym, w sporach wynikłych na tle wad wykonawczych, dokonywania napraw gwarancyjnych w budynkach.
Reprezentujemy właścicieli lokali w sporach z deweloperami, pomagamy w sporach z deweloperem wspólnotom mieszkaniowym oraz profesjonalnym zarządcom budynków.
W naszej kancelarii analizujemy dla naszych Klientów umowy deweloperskie, rezerwacyjne oraz przedwstępne proponowane przez deweloperów.
Jeśli chcesz uniknąć "haczyków i kruczków prawnych" ukrytych w takich umowach - skontaktuj się z nami - udzielimy Ci profesjonalnej pomocy prawnej.
dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
ul. Aleksandra Puszkina 12, 35-328 Rzeszów, woj. podkarpackie
telefon: 884 310 846, 698 748 078 | e-mail: biuro@kancelariasznajder.pl
NIP: 8133862236