Urządzenia melioracji wodnych szczegółowych
Definicja, wymagania, które muszą byś spełnione przy ich budowie oraz obowiązki ciążące na ich użytkownikach
08.07.2015 | n.b.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie pojęcia urządzeń melioracji wodnych szczegółowych oraz procedury ich budowy, a także wymagań ciążących na użytkownikach infrastruktury melioracyjnej.
Pojęcie melioracji wodnych zostało określone w art. 70 ustawy prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469), który stanowi, że melioracje wodne polegają na regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz na ochronie użytków rolnych przed powodziami.
Urządzenia melioracji wodnych dzielą się na podstawowe i szczegółowe, w zależności od ich funkcji i parametrów.
Art. 73 ustawy prawo wodne określa obiekty stanowiące melioracje wodne szczegółowe oraz rozciąga stosowanie przepisów dotyczących tych melioracji na inne obiekty.
Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza się m.in.:
- jeżeli służą celom polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz polegają na ochronie użytków rolnych przed powodziami.
Ponadto przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych szczegółowych stosuje się odpowiednio do:
Ustawa prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409), wskazuje, że wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu i przebudowie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych nie wymaga pozwolenia na budowę, wymaga natomiast zgłoszenia robót budowlanych właściwemu organowi, czyli zazwyczaj właściwemu miejscowo staroście powiatu.
Wykonywanie urządzeń melioracyjnych
Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych ciąży na właścicielach gruntów, który są również, co warto podkreślić obowiązani do ponoszenia kosztów ich wykonania.
Jednakże ustawa prawo wodne dopuszcza możliwość wykonania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na koszt:
1) Skarbu Państwa, jeżeli:
Opłata inwestycyjna, o której mowa w pkt 2) stanowi dochód budżetu państwa. Jej wysokość została ustalona sztywno - 20% kosztów wykonania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, które są określone w końcowym raporcie z realizacji inwestycji finansowych z udziałem publicznych środków wspólnotowych. Opłata ta pobierana jest w 15 równych rocznych ratach w terminie do dnia 30 października każdego roku, przy czym opłata inwestycyjna mniejsza od 1000 zł pobierana jest w 3 równych rocznych ratach.
W zakresie wykonywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych znaczącą funkcję sprawuję marszałek województwa, który jest odpowiedzialny za programowanie, planowanie, nadzorowanie wykonywania tych urządzeń w przypadku wykonywania ich na koszt Skarbu Państwa.
Rozstrzygnięcia w sprawach wykonania urządzenia urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na koszt Skarbu Państwa, podejmuje marszałek województwa w uzgodnieniu z wojewodą na wniosek spółki wodnej lub zainteresowanych właścicieli gruntów, w drodze decyzji.
W przypadku wykonywania urządzeń melioracji wodnych na zasadach, o których mowa w pkt 2), wymagany jest wniosek spółki wodnej lub wnioski zainteresowanych właścicieli gruntów stanowiących co najmniej 75% powierzchni planowanych do zmeliorowania.
Marszałek województwa ustala dla każdego zainteresowanego właściciela gruntów, w drodze decyzji, wysokość opłaty melioracyjnej albo opłaty inwestycyjnej, proporcjonalną do powierzchni gruntów, na które korzystny wpływ wywierają urządzenia melioracji wodnych szczegółowych.
Właściciel gruntów, którego dotyczy decyzja jest obowiązany umożliwić wejście na grunt oraz do obiektów budowlanych w celu zaprojektowania i wykonania urządzeń melioracji wodnych.
Utrzymanie urządzeń melioracyjnych
Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej - do tej spółki.
W przypadku, gdy ten obowiązek nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
Jeżeli zamierzasz budować urządzenia melioracji wodnych szczegółowych lub masz inny problem związany z melioracjami wodnymi służymy naszym doświadczeniem w zakresie prawa wodnego, będącego jedną z wiodących specjalizacji naszej kancelarii.
Skontaktuj się z nami <Kontakt>
Skontaktuj się z nami:Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Sznajdertelefon: 884 310 846, 698 748 078, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.ul. Zawiszy Czarnego 31d, 35-082 Rzeszów, woj. podkarpackie
NIP: 8133221514 |
dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
ul. Aleksandra Puszkina 12, 35-328 Rzeszów, woj. podkarpackie
telefon: 884 310 846, 698 748 078 | e-mail: biuro@kancelariasznajder.pl
NIP: 8133862236